nadpłacać kredyt czy zmniejszać ratę
NaTwoim.pl » Blog » Co się bardziej opłaca, nadpłacać kredyt i skracać okres kredytowania czy zmniejszać ratę?

Nadpłacać kredyt czy zmniejszać ratę?

Po kilku miesiącach wróciła do mnie Pani Ania, z którą miałem przyjemność realizować transakcję zakupu mieszkania na Warszawskich Filtrach. Mieszkanie 70 m2, do remontu natomiast w pięknej zabytkowej okolicy Warszawy i z olbrzymim potencjałem. Dostałem od Pani radosną nowinę. Otóż sprzedali w części odziedziczoną kawalerkę w Warszawie i wybór zainwestowania padł na nadpłatę kredytu hipotecznego. Z racji, że finansowaliśmy zakup w mBanku klienci zastanawiali się jakie rozwiązanie będzie dla nich korzystne. Nadpłacenie kredytu i zmniejszenie raty kredytu hipotecznego czy skrócenie okresu kredytowania. Przy zakupie nieruchomości Pani Ania zasygnalizowała mi możliwość odziedziczenia środków, które mogłaby przeznaczyć na zmniejszenie salda kredytu. Wybraliśmy więc bank, w którym mogliśmy liczyć na darmową nadpłatę kredytu i co najważniejsze na potencjalnie darmowe przeliczenie harmonogramu.

Na co zwracać uwagę

  • Ważne było dla nas, żeby proces nadpłaty był wygodny i darmowy. Wiele banków oferuje darmową nadpłatę natomiast diabeł tkwi w szczegółach. Wybraliśmy bank gdzie:-nie było kosztów za nadpłatę,-do skrócenie okresu kredytowania nie wymagane jest podpisanie aneksu w placówce bankowej (co prawda Warszawa to duże miasto i pełno jest oddziałów bankowych, natomiast ciągłe udawanie się do oddziału w celu podpisania aneksu skracającego okres kredytowania może być męczące i wymaga synchronizacji z drugim kredytobiorcą 🙂 )-skrócenie okresu kredytowania nie jest obarczone prowizją.-marzeniem były te wszystkie punkty przy założeniu, że możemy to wszystko zrobić z pozycji bankowości internetowej, nie wychodząc z domu.Tak się właśnie udało, a Pani Ania może się cieszyć wygodą.Wracając do pytania. Jeżeli nie mamy kosztów za przeliczenie harmonogramu zawsze będzie się bardziej opłacało skracać okres kredytowania. Zmniejszenie raty na pewno poprawia komfort spłaty natomiast jeśli stać nas było do tej pory z obsługą i możemy sobie pozwolić na nadpłatę to w przyszłości istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasza sytuacja finansowa nie ulegnie pogorszeniu.Żeby najłatwiej Wam zobrazować co się bardziej opłaca. Widzieliście kalkulacje kredytowe przy tej samej kwocie kredytu na różne okresy? od razu widać, że czym dłuższy okres kredytu tym wyższa kwota odsetek.Życzę wam wszystkim możliwości wcześniejszej spłaty i jak najszybszą całkowitą spłatę kredytu. Jeśli jesteś z Warszawy i masz jakieś pytania, napisz do nas. Chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości 🙂
Doradca kredytowy Warszawa - Adrian Wąsowski

Autor: Adrian Wąsowski

Adrian Wąsowski to doświadczony specjalista ds. finansów i ubezpieczeń. Od dwudziestu lat pomaga klientom w wyborze najlepszych produktów kredytowych,  ubezpieczeniowych oraz w zarządzaniu ich portfelami inwestycyjnymi. Adrian ukończył studia z zakresu finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie zdobywał doświadczenie pracując w renomowanych instytucjach finansowych.